Kompozycja i kadrowanie, czyli fotografia jako pomysł na biznes

Wykonywanie profesjonalnych zdjęć może być dobrym pomysłem na biznes. Ważne jest jednak zadbanie o właściwa technikę i sprzęt. Warto inspirować się innymi, Doskonałego fotografa w Jaworznie znajdziemy po kliknięciu w link- fotograf jaworzno.

Kompozycja centralna

Osoby początkujące, swoją przygodę z fotografowaniem zazwyczaj rozpoczynają od kompozycji centralnej. Taki układ jest elementarny jeżeli chodzi o wykonywanie dobrych zdjęć. Ustawiamy osobę fotografowaną, ewentualnie zabytek, czy inny ciekawy obiekt, na którego zdjęciach chcemy zarabiać w samym środku klarki i naciskamy spust migawki.

Jakie są podstawowe zalety kompozycji centralnej?

Do zalet kompozycji centralnej zaliczymy przede wszystkim to, że zwraca ona uwagę na fotografowany obiekt. Centralna kompozycja wywołuje także doskonałe wrażenie równowagi.

Inne podejście do kompozycji zdjęcia

a) Większość fotografii wykonywanych przez amatorów, ale też w profesjonalnych studiach opiera się na kompozycji centralnej. Ale wystarczy tylko odrobinę przesunąć osobę fotografowaną, a to pozwala nam częściowo skupić uwagę osoby oglądającej zdjęcie na przykład na obiekcie znajdującym się również na zdjęciu.

b) Jeżeli kadrujemy centralnie, to praktycznie nie ma możliwości zobaczenia niczego innego niż postać na zdjęciu. Jest to ważna bolączka tak zwanych fotografii pamiątkowych.

c) Przebywając na wakacjach w różnych ciekawych miejscach, otrzymujemy zdjęcia nudne i podobne do siebie. Dzięki przesunięciu akcentów fotografia może nabrać dużo więcej dynamiki.

d) Oczywiście nie należy przesadzać i nie powinniśmy obiektów umieszczać zbyt blisko bocznej krawędzi.

Szerokie kadrowanie

Amatorskie zdjęcia, których w naszym biznesie powinniśmy się wystrzegać zazwyczaj są kadrowane zbyt szeroko. Zdjęcie musi zawierać te elementy które są nam niezbędne do przekazania myśli. I nie ma znaczenia, czy fotografujemy parę nowożeńców, czy obiekt historyczny. Jeżeli chcemy aby obiekt był dobrze widoczny w kadrze, to zarówno osoba fotografowana jak i fotograf muszą znaleźć odpowiednie miejsce. Atrakcja turystyczna będąca tłem fotografii musi być widoczna, tylko wtedy efekt może być odpowiedni. I tutaj również pamiętajmy o tym, żeby osoba fotografowana nie znalazła się na środku zdjęcia. Lepiej jeżeli przesunie się zostawiając miejsce na zabytek, czy inny obiekt warto sfotografowania.

Dłuższa ogniskowa aparatu

Czasami dobra metoda na wypełnienie kadru jest dłuższa ogniskowa obiektywu, która zwiększa możliwość zoomowania. Oczywiście musimy uważać, żeby wykorzystując tę opcję nie zrobić rozmazanego zdjęcia. Dobrze wykonać kilka fotografii i porównać jak wygląda obiekt przy ustawieniu szerokokątnym, a jak z długą ogniskową.

Element dodatkowe na zdjęciu

Patryk, fotograf: „Od lat zajmuję się fotografią i zauważyłem, że nawet zawodowcy często popełniają tak zwane szkolne błędy podczas tworzenia zdjęć. Przykładem może być umieszczanie na zdjęciach zbyt dużej ilości elementów. Za dużo niepotrzebnego tła może burzyć cała kompozycje. Nie chcemy, żeby jakiekolwiek przypadkowe obiekty odciągały uwagę od tego co chcemy pokazać na fotografii. Jak tego unikać? Musimy przede wszystkim nauczyć się wyczuwać kiedy jest odpowiedni moment na wykonanie zdjęcia. Dobrze jest obserwować otoczenia i uważać, czy ktoś przypadkowy nie wchodzi nam w kadr. Można także spróbować kadrowania dosyć ciasnego. Ale radziłbym z tym uważać ponieważ jeżeli przesadzimy, to może wyjść naprawdę złe zdjęcie”.