Grafologia i jej zastosowanie podczas rekrutacji pracowników

Grafologia stosowana jest między innymi przez działy HR podczas rekrutacji pracowników.

Grafologia w rekrutacji pracowników

W grafologie przede wszystkim należy zwracać uwagę na każdy szczegół. Próbki pisma powinny być sporządzone w taki sposób, aby analiza była wygodniejsza. Jeżeli mamy zamiar sprawdzać predyspozycje pracowników, to niezbędne jest, aby potencjalni kandydaci wykonali podpis na białej kartce za pomocą pióra. Oprócz podpisu muszą oni napisać krótki fragment tekstu. Grafolog ustali ich cechy charakteru, a także predyspozycje do wykonywania określonych typów zajęć. Według wszelkich badań, ten rodzaj rekrutacji może być niezwykle skuteczny i warto go stosować szczególnie jeżeli mamy kandydatów o podobnych kwalifikacjach. Grafologia powinna stanowić w takiej sytuacji czynnik rozstrzygający.

Jak przeprowadzić analizę grafologiczną?

Specjalistę grafologa znajdziemy na stronie www.bieglygrafolog.pl, może on zająć się sprawdzeniem pisma kandydatów na pracowników firmy. Przykładowo osoby stawiające bardziej zamaszyste podpisy są bardziej pewne siebie, jeżeli szukamy pracowników do zarządzania ludźmi to jest to jeden z elementów jakie powinien zawierać podpis naszego kandydata.

 

Każda analiza musi być przeprowadzona przede wszystkim niezwykle skrupulatnie.

Nie można pomijać żadnych elementów pisma. Zwraca się uwagę na takie sprawy jak:

1. Wysokość, szerokość i wielkość liter.

2. Rozstaw tekstu na kartce.

3. Odstępy między literami.

4. Stosowanie skrótów, a także przecinków.

5. Grafolog analizuje również emocje na podstawie nacisku pióra.

Każdy z elementów musi zostać nie tylko dokładnie sprawdzony, ale także potwierdzony w całym tekście. Jeżeli specjalista nie ma pewności to powinien zdecydować się na analizę kolejnej próbki tekstu.

Jak pozytywnie przejść analizę grafologiczną?

Jeżeli bierzemy udział w rekrutacji, w której wykorzystywana jest grafologia, to przede wszystkim powinniśmy składać podpis w sposób naturalny. Nie ma sensu zmieniać nagle charakteru pisma, ponieważ analiza wykaże nasze nieudolne próby.

Michał, specjalista do spraw rekrutacji:

„Od lat zajmuję się rekrutacją pracowników. Od niedawna natomiast nasza firma wykorzystuje umiejętności grafologa. Specjalista pomaga nam szczególnie w sytuacjach sporny. Muszą zaznaczyć, że wszyscy pracownicy analizowani są przede wszystkim pod kątem ich umiejętności i predyspozycji. Sprawdzamy ich doświadczenie, praktyki oraz wiedzę i dopiero w ten sposób wytypowanych kandydatów poddajemy sprawdzeniu grafologicznemu. Przyszli pracownicy muszą złożyć podpis, a także zapisać krótki fragment określonego tekstu. Grafolog oczywiście potrzebuje czasu na wykonanie odpowiedniej analizy, ale wyniki są na tyle dobre, że jesteśmy skłonni czekać tyle ile trzeba. Kolejną istotną sprawą jest fakt, że grafologia stosowana jest między innymi w sądownictwie, w sprawach karnych jako dowód, dlatego rzetelność takiej analizy jest bardzo duża i nie budzi najmniejszych wątpliwości”.