Dobry księgowy posiada nie tylko dostateczną wiedzę, ale również odpowiednie cechy charakteru

Kiedy przedsiębiorca poszukuje osoby, która mogłaby zająć się sprawami księgowymi jego firmy, powinien wziąć pod uwagę nie tylko wykształcenie potencjalnego pracownika zatrudnionego na tym stanowisku, ale również jego cechy charaktery. Dlaczego? Ponieważ kwestie związane z księgowością są na tyle specyficzne oraz ważne dla działalności firmy, że warto powierzyć je naprawdę odpowiedniej osobie.

Czym ona się charakteryzuje? Wraz ze specjalistami z tego biura rachunkowego – księgowość kraków, postanowiliśmy stworzyć jak najbardziej pełny portret księgowego idealnego. Zapraszamy do lektury!

  1. Idealny księgowy posiada odpowiednią wiedzę, którą ciągle chce pogłębiać.

Ciężko oczekiwać od osoby mającej braki w wykształceniu ekonomicznym (przede wszystkim w obszarze finansów i rachunkowości), że będzie w stanie kompleksowo zająć się kwestiami finansowymi przedsiębiorstw.

Najbardziej cenieni na rynku pracy są zdecydowanie osoby z wykształceniem wyższym. Ukończenie kierunku Finanse i Rachunkowość, dostępnego na wielu polskich uczelniach, może stać się ważną przepustką do kariery księgowego.

Co ważne, dobry księgowy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jego wiedza nigdy nie będzie całkowicie wystarczająca. Przepisy dotyczące podatków, rozliczeń z fiskusem czy zasad rachunkowości ulegają w Polsce częstym zmianom. Bywają aktualizowane, a nawet całkowicie rewolucjonizowane. Księgowi powinni ciągle trzymać rękę na pulsie, aby nie wpędzić podmiotów, dla których usługi świadczą, w poważne finansowe oraz prawne tarapaty.

  1. Idealny księgowy nie boi się nowych wyzwań.

Wbrew panującego w społeczeństwie stereotypu, praca księgowego może być naprawdę ciekawa. Nie jest związana jedynie z nudnym przepisywanie wartości liczbowych do różnorakich tabelek, ale również odpowiednią interpretacją przepisów podatkowych oraz rachunkowych. Bez pomocy wykształconego, znającego się na swoim fachu księgowego, wiele przedsiębiorstw mogłoby wpaść w znaczne kłopoty, wynikające z niedopilnowania ważnych fiskalnych formalności, albo nieprawidłowego zrozumienia pewnych prawnych zawiłości.

Księgowi wspierający przedsiębiorców z różnych branż, muszą być gotowi na rozwiązywanie naprawdę różnorakich problemów. Dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych w biurach rachunkowych, które nierzadko zajmują się sprawami co najmniej kilku firm, których działalność jest zwykle ze sobą zupełnie niepowiązana.

  1. Idealny księgowy jest skrupulatny, dokładny oraz umie zauważyć ważne błędy.

Pomijając wykształcenie oraz odpowiednią wiedzę, w pracy księgowego liczą się również umiejętności związane z konkretnymi cechami charakteru. Do pracy w księgowości nadają się przede wszystkim osoby cierpliwe oraz o dosyć spokojnym uosobienie. Nie mogą łatwo poddawać się emocjom, ale dokładnie sprawdzać wszystkie zaistniałe okoliczności charakterystyczne dla danej księgowej i rachunkowej kwestii.

Czasami niezgodności w dokumentach księgowych czy rozliczeniach generują drobne błędy oraz przeoczenia. Księgowy ma obowiązek znaleźć je oraz poprawić. Musi również pamiętać o wszystkich obowiązujących przepisach i zasadach, bez czego nie jest w stanie rozwiązać trapiących klientów kwestii oraz problemów.

Jak więc widać, na portret idealnego księgowe składa się wiele istotnych elementów. Osiągnięcie perfekcji w tym na pierwszy rzut oka nudnym oraz niewymagającym zawodzie wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać niektórym laikom!